Kazachstán plánuje vyřešit otázku dovozu mléka

Mléko a mléčná produkce by měla vzrůst o 500 tisíc tun.

Ministerstvo zemědělství čelí ambicióznímu úkolu – každoroční výstavbě 25 nových průmyslových mléčných farem. Oznámil to na vládní schůzce vedoucí oddělení Saparkhan Omarov.
„Vloni bylo zavedeno osm průmyslových a 14 rodinných farem s kapacitou 40 tisíc tun mléka. Pro srovnání, v předchozích letech byly po celé republice zavedeny pouze tři mléčné farmy. Existuje však dovoz v množství 464 tisíc tun mléka,“ řekl Saparkhan Omarov.
Ministr vysvětlil, že za pět let se plánuje zcela ukončit otázku substituce dovozu zvýšením zpracovaného mléka o 500 tisíc tun.
„Spolu s administracemi oblastí byly zpracovány potenciální projekty na výstavbu mléčných farem. Letos regiony navrhly možné projekty na výstavbu 29 průmyslové mléčné farmy a 39 na modernizaci rodinných farem. U sedmi průmyslových projektů byla vyřešena problematika financování, jeden projekt je realizován na vlastní náklady,“ vysvětlil šéf ministerstva zemědělství.
„Pro investory, kteří založili mlékárenské farmy, bude podpora poskytována formou dotace části investičních vkladu a snížením nákladů na prodané mléko určené ke zpracování,“ zdůraznil ministr.

Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál. www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty.

Pravidelné novinky e-mailem