Belgická Concordia Textiles díky unikátní technologii recykluje textil do původní kvality

Pálení nebo drcení textilního odpadu má být nahrazeno metodou rozplétání, díky čemu se textilní průmysl může stát šetrnějším k životnímu prostředí.

Textilní společnost Concordia Textiles z Waregemu v západních Flandrech nyní testuje novou technologii recyklace textilních vláken do původního stavu. Tradiční recyklační technologie odpad jednoduše rozdrtí na 12 až 15 mm dlouhá vlákna, která mají omezené využití. Concordia naproti tomu textilní odpad rozplétá, takže používá proces, při němž se vše znovu rozmotává do 30 mm dlouhých vláken. Tento postup se nazývá také reverzní spřádání.

Ilustrační fotografie

Concordia vyrábí technické textilie pro širokou škálu výrobků: obleky pro hasiče bojující s lesními požáry, ochranné oděvy pro pracovníky ve styku s vysokým napětím, pro závodní piloty, ale také neprůstřelné vesty, spací pytle, stany, nepromokavé boty, nebo i speciální tkaniny pro kotoučové brzdy automobilů a pro koňské deky.

Nyní chce společnost zřídit výrobní linky na zpracování odpadu z konfekčních oděvních podniků po Indii i v dalších částech Asie. Společnost doufá, že do začátku příštího roku bude zpracovávat 10 tun denně na jednu linku, což odpovídá její plné kapacitě 3000 tun ročně.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Belgie
Zdroj: https://focusonbelgium.be/

Mohlo by Vás také zajímat

Poslouchat na Soundcloudu
• Teritorium: Belgie | Evropa | Zahraničí