Belgická společnost BioWanze vyrábí kromě bioetanolu také rostlinné bílkoviny pro potravinářství

Společnost díky nové výrobě rostlinných bílkovin, jako vedlejšího produktu výroby bioetanolu, dokáže v rámci jednodenní produkce vyrobit suroviny na bázi bílkovinných vloček pro přípravu až jednoho milionu falešných hamburgerů.

Belgická společnost BioWanze disponuje největším závodem na výrobu bioetanolu v Belgii, přičemž kromě výroby zeleného paliva a krmiva pro dobytek nyní produkuje také rostlinné bílkoviny pro potravinářství. Společnost byla založena v roce 2009 ve Wanze jako dceřina společnost CropEnergies, která je sama dceřinou společností německé cukrovarnické skupiny Südzucker.

Ilustrační fotografie

Při vývoji nové receptury texturovaných rostlinných bílkovin a lepku, jako vedlejších produktů výroby bioetanolu, a při jejich uvádění na trh spojila společnost síly s firmou Beneo, další belgickou dceřinou společností skupiny Südzucker, která se specializuje na takzvané funkční složky pro výživu lidí i zvířat, vyráběné z cukrové řepy, čekanky, rýže nebo pšenice. 

Lepek, složený z rostlinných bílkovin, se používá k přípravě falešných hamburgerů, klobás a dalších náhražek masa. Bílkoviny se extrahují na samém počátku procesu výroby bioetanolu. Z jednodenní produkce lze vyrobit až jeden milion hamburgerů na bázi těchto bílkovinných vloček.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Továrna je příkladem využívání konceptu cirkulární ekonomiky v praxi, protože kromě bioetanolu a lepku získaného z pšenice se přebytečná rostlinná vláknina využívá jako živina pro půdu. Nevzniká tedy žádný odpad. Společnost časem plánuje výrobu čisticího prostředku pro ekologické mýdlo a pěny na holení bez alkoholu a také dosáhnutí uhlíkové neutrality do roku 2030.

• Teritorium: Belgie | Evropa | Zahraničí