Zdroj: CzechTrade

Belgičtí zaměstnanci Ryanair vyhrožují stávkami v období vánočních svátků

Belgičtí zaměstnanci nízkonákladové letecké společnosti Ryanair z Irska vyhrožují tím, že budou stávkovat o vánočních prázdninách.

Důvodem pro plánování stávek je pokračující spor o pracovních podmínkách, kdy letecká společnost opakovaně porušuje zákony i přes opakované stávkování zaměstnanců v posledních letech.

Ilustrační fotografie

Zástupci odborů – ministr práce Perre-Yves Dermagne a ministr spravedlnosti Vincent Van Quickenborne – odsoudili zacházení společnosti se svými belgickými zaměstnanci.

Ryanair se například nedávno rozhodl uzavřít jejich belgickou základnu letiště Zaventem, kvůli placení daní z letů. Původně byla zaměstnancům nabídnuta práce na Charleroi, později Ryanair své rozhodnutí změnil, že zaměstnanci budou pracovat na jiných evropských základnách. Odbory obviňují společnost, že využívá svého monopolního postavení a zachází s pracovníky velmi špatně.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

I přes kontroly ze strany Národního úřadu sociálního zabezpečení (ONSS) a regionálních orgánů uvádějí odbory, že soudní orgány nepodnikly vůči společnosti Ryanair žádné kroky.

Ředitel Ryanairu Michael O’Leary obviňuje belgické odbory, že se odmítají dohodnout, zároveň však odmítá vrátit mzdy pracovníků na jejich předpandemickou úroveň. Odbory apelují na belgické federální ministry, aby ochránili práva občanů a zabránili tak zimní stávce.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Belgie.
Zdroj: Brusselstimes.com

• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Letecký průmysl
• Teritorium: Belgie | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme