Zdroj: CzechTrade

Belgie odstavila první jaderný reaktor

V Belgii byl v září 2023 po 40 letech odstaven první jaderný reaktor v Doel. Nyní fungují tři reaktory v Doel a další tři v Tihange. Obě elektrárny pokrývají polovinu spotřeby elektřiny v zemi, což je zhruba 42 miliard kWh.

Po 40 letech přestal v Belgii fungovat jaderný reaktor Doel 3, který byl poprvé spuštěn roku 1982. Jeho odstavení bylo připravováno čtyři roky a nyní oficiálně skončil provoz. Právě v době, kdy ceny energií stoupají a čeká se těžká zima.

Ilustrační fotografie

Odstávka čeká i zbylé tři reaktory v Doel. Do roku 2025 reaktory 1 a 2. Poslední reaktor Doel 4 má být odstaven deset let poté. Parlament chystá hlasování na konci roku 2023, kdy se rozhodne o novele zákona.

Vzhledem k vážnosti současné energetické situace proběhly diskuze federální vlády o odložení ukončovacích operací a ponechání reaktorů jako rezervních zdrojů. Odložení odstavného procesu by nyní nebylo ani moudré ani vhodné, a to kvůli dlouhé dodávce paliva (až 36 měsíců) a tříletému školení provozních operátorů.

Belgická ministryně energetiky Tinne van der Straeten tvrdí, že i přes odstavení reaktoru bude výrobní kapacita dostatečná. Výkon elektrárny Doel je 2935 megawattů a druhé elektrárny Tihange, která má tři jaderné reaktory, je 3008 MW. Obě elektrárny pokrývají polovinu spotřeby elektřiny v zemi, což je zhruba 42 miliard kWh.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Belgie.
Zdroj: Euractiv.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Belgie | Evropa | Zahraničí