Belgie získá finanční pomoc na obnovu ekonomiky

Finanční pomoc z nástroje SURE se v Belgii zaměří na podporu zaměstnanosti a živnostníků.

Evropská komise představila v pondělí 24. srpna návrh týkající se nástroje SURE, jehož cílem je pomoci členským státům nejvíce zasaženým koronavirem. Komise navrhla na nástroj z evropského rozpočtu vyčlenit 81,4 mld. euro, přičemž téměř desetinu celkového rozpočtu, konkrétně 7,8 mld. euro, by měla získat Belgie.

Finanční pomoc by měla být poskytnuta formou půjček s velmi výhodnými podmínkami, které by měly členským státům pomoci pokrýt zvýšené výdaje ze státních rozpočtů zaměřené na zachování pracovních míst a podporu živnostníků. Celkem by mělo podporu z nástroje SURE získat 15 států, přičemž Belgie získá čtvrtou nejvyšší částku.

Více finančních prostředků bude mít z nástroje k dispozici pouze Itálie (27,4 mld. euro), Španělsko (21,3 mld. euro) a Polsko (11,2 mld. euro). ČR by z uvedeného nástroje měla získat 2 mld. euro. Členské státy, které zatím nepodaly žádost o využití nástroje, tak mohou stále učinit. Návrh musí ještě schválit Rada, kterou momentálně vede bývalý belgický premiér Charles Michel. 

Zdroj: Evropská komise
Sestavil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Belgie
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Belgie