BIO trend v Rakousku krize nezastavila

Nejvyšší růst u bio produktů zaznamenaly vejce a mléko. U masa a uzenin je podíl stále nízký, ovšem mírně roste.

Trend příklonu k bio-produktům pokračoval i v průběhu koronakrize. Během lockdownu i po něm zaznamenaly firmy nabízející donášku bio bedýnek s ovocem a zeleninou skutečný nápor. Agrarmarkt Austria (AMA) a Bio Austria však očekávají, že změny ve spotřebě vyvolané pandemií koronavirů se v průběhu času znovu normalizují.

Růst se vyrovná, možná však zůstane na vyšší úrovni, uvedla Gertraud Grabmann, předsedkyně Bio Austria. Bio bedýnky získaly řadu nových předplatitelů. Množství nově přihlášených abonentů vedlo některé dodavatele dokonce k pozastavení příjmu nových zákazníků, uvedl Grabmann.

„Nárůst spotřeby bioproduktů vidíme ve dvojí linii,“ uvedl výkonný ředitel AMA Michael Blass na pondělní tiskové konferenci. Během krize se spotřebitelé více než kdy jindy zajímali o skutečnou hodnotu potravin. V červnu podíl nákupů biopotravin v supermarketech poprvé překonal 10 procent. Spotřebitelé za ně v první polovině roku utratili v průměru téměř 100 eur na domácnost.

Nejčastěji je zákazníky bio kvalita vyžadována u mléka a vajec. Podstatně nižší podíl je u masa a uzenin, kde Rakušané častěji kupují ne bio-produkty. Jak vysvětlil Blass, je to dáno především vysokou cenou. 

Na jaře se podíl nákupů biovajec snížil. To lze vysvětlit především koronovým lockdownem. Mnoho lidí vařilo a peklo doma a biovejce občas nebyla k dispozici. Od února do března podíl biovajec klesl z 21 na 17 %. Po 16 % v dubnu se opět zvýšil na 21 % v květnu a na 25 % v červnu.

AMA a Bio Austria vidí potenciál zejména ve velkých kuchyních, jídelnách a v gastronomii, kde je podíl bio stále ještě nízký. V supermarketech jsou dostupné produkty v bio kvalitě, které však nejsou regionální. Bio suroviny, jako například špalda, se dovážejí ze zahraničí, přestože se pěstují i v Rakousku.

V Rakousku poptávka po ekologicky vyráběných potravinách již roky roste. V přímém prodeji, například na farmářských trzích, či v obchůdcích při zemědělských statcích, koronová krize tento trend ještě posílila. Podle údajů, které vyplynuly z průzkumu AMA, v první polovině roku 2020 vzrostl objem trhu s bio produkty o 14,4 %, nominálně pak o 19,7 %. Průběžná analýza zemědělského trhu RollAMA se provádí již od roku 1994 a v současné době zaznamenává nákupy 2 800 domácností.

Zdroj: https://www.trend.at/wirtschaft/bio-trend-krise-ansturm-biokistln-11653295
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

 

Pravidelné novinky e-mailem