BMW rozšiřuje výrobu motorů ve Steyru

Po zprávách o možném uzavření továrny na výrobu nákladních automobilů ve Steyru přicházejí z Ennsu pozitivní signály. Bavorská automobilka BMW rozšiřuje ve třetím největším městě Horního Rakouska výrobu motorů o novou montážní linku za 102 milionů eur.

Plocha o rozloze 12 800 m2 bude sloužit k výrobě vysoce efektivních čtyřválcových a šestiválcových benzínových motorů. Současná produkční kapacita 100 000 ks má být do roku 2025 postupně rozšiřována na 460 000 jednotek – v závislosti na prodeji. Ten je nyní, nejen kvůli korona krizi „velmi nestabilní,“ proto zatím není možné říci, kdy bude dosaženo plné kapacity.

BMW vidí ve zvýšení kapacit jasný závazek k produkčním závodům v Horním Rakousku. Rozšířena byla také stávající výrobní linka na výrobu krytů pro novou generaci elektrických motorů v továrně o 4500 zaměstnancích.

Továrna ve Steyru je největším závodem na výrobu motorů skupiny BMW. Ročně se zde vyrobí více než milion benzinových, naftových a hybridních motorů, 80 % všech hlavních komponent pro pohony BMW a všechny naftové motory pro tento koncern. Poslední skupina, stejně jako továrna na nákladní automobily a autobusy MAN, jsou pro výrobní závody v Steyru v rámci automobilovém průmyslu vnímány jako Achillova pata, která by jej v globálním závodu o elektromobilitu mohla rychle„dostat pod kola.

Soustředění kompetencí
Šéf BMW-Steyr se v tomto ohledu snaží o posílení důvěry. „Ve Steyru je koncentrována kompetence 700 vývojářů – 80 z nich pracuje v oblasti e-mobility, například u chladicích okruhů a nabíjecích systémů. Neinvestujete stovky milionů proto, abyste vše za pár let zahodili. Je ale třeba o investice do alternativních pohonů bojovat. Jedná se o soutěž mezi regiony, ve kterých všechny BMW výroby bojují o svou atraktivitu,“ uvedl Susanek.

Závod na výrobu motorů ve Steyru je v současné době využíván výrazně lépe, než se očekávalo na vrcholu koronakrize v květnu tohoto roku.

Zdroj: https://www.derstandard.at/story/2000121241599/bmw-baut-motorenproduktion-in-steyr-aus
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Rakousko