Bogota obsadila druhé místo žebříčku město budoucnosti v Latinské Americe

Ranking britského periodika Financial Times uvádí žebříček měst budoucnosti, kdy Bogota zařazená hned za Mexico City překonala brazilské Sao Paulo a argentinské Buenos Aires.

Hodnocení města budoucnosti provedené analytickou jednotkou FDi britského deníku měří aspekty jako ekonomický potenciál měst, snadnost
podnikání, lidský talent nebo efektivnost nákladů.

Na základě měření pak Financial Times vytvořil seznam měst jakožto nejvhodnější cíle pro přímé zahraniční investice. V Latinské Americe se tak Bogota zařadila na druhé místo hned za Mexico City, následující v pořadí jsou Sao Paulo (Brazílie), Santiago (Chile), mexická Querétaro, Silao a San Luis Potosí, dále Buenos Aires (Argentina), San José (Kostarika) a Guadalajara (Mexiko).

Hlavní město Kolumbie si tak značně polepšilo. Za posledních 6 let se vyšplhalo ze sedmého místa z roku 2015 na aktuální druhou pozici. Podle žebříčku se Bogota vyznačuje proporcí zahraničních investic, jejichž podíl je 44 %. Například v roce 2019 otevřela americká společnosti Concetrix v Bogotě nové kontaktní místo, které přineslo 1000 nových pracovních míst.

Dále argentinská společnost Mercado Libre otevřela technologické a inovační centrum v roce 2020 a přinesla tak na 200 nových pracovních míst. Dle Mauricia Romera, ředitele bogotské agentury pro podporu investic Invest in Bogota, dokazuje ranking Bogoty během její největší sociální a ekonomické krize v historii města svou důležitou pozici coby cílové destinace obchodů v Latinské Americe.

FDi přišla také s rankingem měst budoucnosti v Evropě pro období 2020/21, kterému vévodí Londýn následován Paříží a Dublinem. Praha zaujímá 16. pozici a předčila tak města jako Oslo, Barcelona či Stockholm.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: elespectador.com a fdiintelligence.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí