Kolumbie představila ÁGATU, novou agenturu pro analyzování dat

Hlavním cílem kolumbijské agentury je rozvoj tzv. inteligentního města a transparentnosti.

V půlce prosince loňského roku starostka Claudia López slavnostně zahájila provoz agentury pro analýzu dat ÁGATA, první svého druhu v zemi a jednu z mála na celém světě, která integruje veřejné funkce  do modelu soběstačnosti. Podle slov okresní správy tato analytická agentura změní způsob, jakým jsou data od metropole a jejich obyvatel analyzována, interpretována a využívána ve prospěch občanů tak, aby se z hlavního města stalo transparentnější a inteligentnější místo.

Mezi hlavní vlastnosti systému patří například to, že Ágata umožní prostřednictvím finančního systému neformálním obchodníkům poskytnout mikroúvěry s nejlepšími možnými podmínkami, a tím může zabránit současné praxi, kdy jsou tito vystaveni tradičním lichvářským metodám. Stejně tak bude agentura schopna propojit data z bezpečnostních kamer města s informacemi o trestných činech a na základě analytických údajů bude moci např. policie předvídat a preventivně zasahovat v rizikových oblastech. Ágata také umožní používání nových technologií v boji proti korupci s podporou třeba blockchainu k zabezpečení údajů a informací o veřejných zakázkách a veřejných výdajích.

Analytika této agentury v budoucnu pomůže se snižováním spotřeby elektrické energie veřejného osvětlení pomocí inteligentních sensorů, s lepším parkováním na území hlavního města, sběrem a vyhodnocováním informací a rizik jako jsou lokální povodně, sesuvy půdy nebo lesní požáry aj.

Agentura je součástí sektoru veřejné správy kanceláře starostky města Bogoty a tvoří ji společnost ETB (Empresa de Telecomunicaciones de Bogotá 51 %), Správní jednotka katastru (7 %), vodárenská společnost Empresa de Acueducto y Alcantarillado de Bogotá (1 %)  a Sekretariát územního plánování (1 %).

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí