Zdroj: CzechTrade

Brazilci kritizují těžařské společnosti

Konference OSN o biologické rozmanitosti COP15, jež se koná v Montrealu, má za cíl zajistit pokrok v boji proti změnám klimatu a poškozování životního prostředí. Těžařské společnosti jsou v Brazílii terčem kritiky.

Belo Sun, těžařská společnost se sídlem v Kanadě, se chystá instalovat největší povrchový zlatý důl v Brazílii v oblasti Volta Grande do Xingu (PA). Stala se tak terčem stížností brazilských domorodých obyvatel účastnících se konference COP15 o biologické rozmanitosti OSN.

Ilustrační fotografie

Společnost Amazon Watch v Montréalu informovala o dopadech těžebního projektu Belo Sun se záměrem přesvědčit investory, aby nefinancovali projekt Volta Grande, jehož předběžná licence na ochranu životního prostředí byla v květnu pozastavena kvůli nedostatku informací o dopadu na komunity žijící v daném prostředí. Mezi hlavní argumenty Amazon Watch patří i uhlíkové emise spojené s odlesňováním a kontaminací způsobenou toxickým odpadem z těžby zlata.

Jelikož projektem Belo Sun je otevřený důl s předpokládanou těžbou až 205 000 uncí zlata (asi 5800 kg) v období 18 let, jednalo by se o tři miliony tun uhlíku. Projekt tak znamená překážku pro zachování biologické rozmanitosti, klimatu, lidských práv a autonomie původních obyvatel. Projektem je ohroženo nejméně 1700 kilometrů čtverečních amazonského pralesa a toxický odpad by kontaminoval nejméně 41 km řeky Xingu. 

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Ve prospěch Brazílie hovoří i zakladatelka společnosti Mining Watch Canada, jež se zabývá hlídáním kanadského těžebního průmyslu. Podle ní jsou zákony, předpisy a daňový systém země navrženy těžebními společnostmi, a to v jejich prospěch.

Kanadský ministr životního prostředí Steven Guilbeault uvedl, že COP15 je pro zemi příležitostí ukázat, jaká opatření jsou potřeba k zachování biologické rozmanitosti a také, že jako vláda chtějí zajistit, aby se země vydala směrem k udržitelnějším praktikám.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie. 
Zdroj: app.bnamericas.com

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme