Zdroj: CzechTrade

Brazilci využívají vinasse k výrobě elektřiny a biopaliva

Vinasse, vedlejší produkt, který vzniká při výrobě cukrové třtiny, je v brazilském zemědělství novou alternativou při výrobě elektrické energie.

Se stále rostoucími cenami elektrické energie a negativním dopadem na životní prostředí při její výrobě přišel brazilský závod na cukrovou třtinu s ideálním řešením, jak nahradit původní zdroje energie.

Ilustrační fotografie

Uvnitř nádoby, biodigestéru, totiž existují mikroorganismy, které konzumují vinasse a tím produkují bioplyn. Rozklad chemické energie, která vytváří bioplyn, se pak přeměňuje na energii mechanickou, která aktivuje generátor, čímž se vyrábí elektrická energie.

Samotný projekt trval dva roky, v provozu je od července. Výrobní kapacita je jeden megawatt za hodinu, což je po tuto dobu dostatečné pro zásobu energie v průměru 330 domů. Využití bioelektřiny vykazuje úspory ve výši 10 až 15 %.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

V Brazílii představuje biomasa z cukrové třtiny 16,4 % domácích dodávek energie, vyplývá z průzkumu energetické výzkumné společnosti. Kromě energie je možné vyrábět bioplynem i pohonné hmoty. Proces výroby biometanu je podobný jako u CNG s tou výhodou, že biometan je 100% obnovitelný.

Cílem společnosti, jež sídlí ve městě Olímpia (SP), je nahradit 100 % nafty používané ve vozovém parku nákladních vozidel biometanem do roku 2030. V současné době závod spotřebuje v průměru 77 milionů litrů nafty, což představuje 10 až 15 % rozpočtu společnosti. Kromě ekonomiky je tato výměna přínosem i pro životní prostředí.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí