Zdroj: CzechTrade

Brazílie by se mohla stát velmocí zeleného vodíku

Faktorů, jež nasvědčují, že má Brazílie předpoklady stát se lídrem ve vývozu zeleného vodíku je hned několik – od podpory vlády až po poptávku z Německa.

Vodík je označován za zelený v případě, že jsou při jeho výrobě použity obnovitelné zdroje a stává se tak ekologickou variantou paliva či jiného zdroje energie. Vláda, jež se zaměřuje na zlepšení oblasti životního prostředí, tak s nadšením vítá nové projekty.

Ilustrační fotografie

Vzhledem k válce na Ukrajině hledá Německo nového dodavatele zdroje energie namísto Ruska, odkud pobíralo plyn. Zdroj čisté energie se zdá být dobrou alternativou, a tak už Německo, ekonomická velmoc EU, zveřejnilo pohledávku na nákup zeleného vodíku na smlouvu po dobu deseti let.

V červenci 2021 spustilo brazilské ministerstvo hornictví a energetiky Národní vodíkový program (PNH2), který určuje národní strategický plán paliva. Rovněž existuje také řada studií a partnerských iniciativ zaměřených na rozvoj trhu zeleného vodíku mezi Brazílií a Německem. Je zapotřebí globální spotřebu vodíku navýšit zhruba šestinásobně, ze současných 90 milionů tun ročně na 527 milionů tun do roku 2050.

Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Tato změna by znamenala tok až jednoho bilionu dolarů po celé planetě, přičemž Brazílie by měla být zodpovědná za 150 miliard realů, z toho 100 miliard realů v exportu. Brazílie by tak mohla být jedničkou udržitelného paliva, jako je Saudská Arábie jedničkou ve výrobě ropy.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: app.bnamericas.com

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme