Ceny železné rudy v Brazílii poskočily o sedm dolarů za dva dny

Aktuální ceny komodity jsou ve výši USD 117,88 za tunu po 5% růstu ovlivněny hlavně zvýšenou poptávkou od čínských zpracovatelů.

Za vzrůstem ceny na mezinárodních trzích je však i obava, zda-li brazilská těžební společnost Vale dokáže dostát svým závazkům i přes nepolevující pandemii covid-19 v Brazílii. Důvěra v čínskou ekonomiku se zvýšila z červnového indexu 51,2 na červencových 52,8, což nahrává očekávání v rostoucí produkci tamějších zpracovatelů. Čínské hutě počítají s růstem roční produkce v tomto roce o dvě procenta v porovnání s rokem minulým, v němž vyprodukovaly jednu miliardu tun oceli. Pro představu, Brazílie byla se svojí produkcí 32,5 milionu tun na chvostu první desítky světových producentů této komodity.

Podle analytiků se však postupující pandemie v Brazílii společnosti Vale tolik nedotkla. I přes mírné snížení produkce a odhadu na celý rok v průběhu druhého trimestru tohoto roku, aktuální předpoklad produkce se opět zvýšil a je blíže hodnotám odhadovaným pro celý rok v předpovědích publikovaných v prvním trimestru roku 2020.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Sao Paulo
Zdroj: valor.globo.com, vale.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Brazílie