Brazílie je závislá na dovozu ruských hnojiv

Konflikt na Ukrajině bude mít nejspíš velký vliv také na brazilské zemědělství.

Brazílie se drží na čtvrté příčce největších spotřebitelů hnojiv, avšak domácí produkce je nedostačující. Přibližně 80 % veškerých hnojiv je importováno, z toho více něž 25 % pochází právě z Ruska a Běloruska. V roce 2021 bylo vyprodukováno na 6,3 milionu tun hnojiv, ale dovezeno ho bylo téměř 6krát více, konkrétně 35,6 milionu tun.

Ilustrační foto

Brazilští zemědělci se obávají, že skrze probíhající válku a sankce Ruska, neobdrží objednané zboží, které navíc většina velkých odběratelů už i zaplatila. Podle expertů se jedná o jeden z více faktorů, který poukazuje na nesamostatnost země v tomto odvětví, a který by měla Brazílie začít řešit a produkovat více hnojiv na domácí půdě. Do té doby je však trh otevřen dalším potenciálním dodavatelům. Ministr zemědělství se domnívá, že limitace ohledně importu ovlivní cenu zboží, které následně povede k dalšímu růstu cen potravin.

Problémy se týkají nejen importu, ale také exportu. Brazílie je pátým největším světovým exportérem arašídů za Indií, USA, Argentinou a Čínou. Rusko, společně s Ukrajinou jsou jedním z největších odběratelů brazilských arašídů. Ty jsou podle expertky oblíbené v zahraničí nejen díky nižší ceně, ale rovněž pro kvalitu, která v posledních letech navíc roste a je přísně kontrolována. Jmenované země jsou zodpovědné za téměř polovinu celkového vývozu arašídů v Brazílii.

Na druhou stranu, arašídy nejsou nejvyváženější brazilskou surovinou, nenachází se dokonce ani v top 10. Ve srovnání se sójou zaujímá zisk z vývozu pouhé jedno procento.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí