Brazílie má čtvrtou největší inflaci ze zemí G20

Navzdory tomu, že v květnu index spotřebitelských cen výrazně zpomalil a prokázal nejmenší variaci za poslední rok, brazilská inflace dosáhla 11,7 %.

Index spotřebitelských cen klesl měsíčně v květnu tohoto roku z 1,06 na 0,47 %, ale i přesto se inflace v Brazílii drží mezi nejvyššími na světě. Před Brazílií jsou pak na horní příčce s vysokou inflací Turecko (73,5 %), Argentina (60,7 %) a Rusko, jehož hodnoty ale zpráva OECD nezveřejnila.

Ilustrační fotografie

Dle OECD vzrostla inflace 38 členských států v květnu tohoto roku průměrně na 9,6 %. Příčinou jsou z velké části rostoucí ceny potravin a energií. Průměrný spotřebitelský index dvaceti největších ekonomik světa, jež tvoří G20, vzrostl z 8,5 % naměřených v dubnu roku 2022 na 8,8 % v květnu 2022.

Dle údajů Českého statistického úřadu stoupla inflacei v Česku, a to na 16 %. Celková meziroční inflace států Evropské unie činila v červnu 8,6 %, přičemž západ je na tom o poznání lépe než východ. Inflace v Česku se bude až do konce roku držet ve dvojciferných hodnotách, tvrdí experti.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroje: e15.cz, exame.com 

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí