Nezaměstnanost v Brazílii vzrostla mírně, bylo však zrušeno mnoho pracovních míst

Podle brazilského statistického úřadu (IBGE) vzrostla míra nezaměstnanosti na konci druhého čtvrtletí, oproti konci čtvrtletí prvního, pouze o 1,1 procentního bodu, na 13,3 %. To odpovídá 12,8 milionu nezaměstnaných.

Vzrůst míry nezaměstnanosti z březnových 12,2 % na červnových 13,3 % nepůsobí na první pohled tak dramaticky. Jak ale upozorňují analytici, míra nezaměstnanosti, už z podstaty svého výpočtu, kdy je poměřován počet nezaměstnaných, kteří aktivně práci hledají k součtu osob pracujících a těchto nezaměstnaných práci aktivně hledajících jedinců, není aktuálně nejlepší ukazatel, který by vyjadřoval velikost problému na trhu práce v Brazílii.

Co momentálně lépe vystihuje situaci je množství zrušených pracovních míst. Za druhé čtvrtletí jich bylo zrušeno skoro 8,9 milionu! V tomto čísle jsou ale také částečně zahrnuty neformální práce typu uklízečky, pečovatele o seniory, nebo osoby na hlídání dětí, které vyšší vrstvy Brazilců hojně využívají.

S nástupem pandemie však v mnoha případech byly tyto práce omezeny nebo přerušeny v obavě z šíření nákazy. Vykonavateli těchto prací bývají nižší příjmové vrstvy, které se ke svým klientům často dopravují prostředky hromadné dopravy. Tento způsob dopravy byl ale guvernéry měst či prefekty států nedoporučován.

Množství osob, které hledání práce vzdaly a nejsou tedy vedení jako nezaměstnaní, je podle výzkumu zhruba 5,7 milionu. Celkově počet nepracujících, který zahrnuje nezaměstnané, osoby práci nehledající nebo osoby, které pracovat nechtějí či nemusejí, dosáhl rekordu ve výši 31,9 milionu osob.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade São Paulo
Zdroj: g1.globo.com, ibge.gov.br
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Brazílie