Zdroj: CzechTrade

Brazílie plánuje elektrifikovat veřejnou hromadnou dopravu

Curitiba, hlavní město brazilského státu Panamá, by chtěla do roku 2030 zelektrifikovat třetinu celé MHD. Do roku 2050 pak všechny své autobusy.

Město testovalo přechod na čistou energii v posledních měsících na pěti linkách, kdy k přepravě zhruba čtyř tisíců cestujících využilo služby čínské značky autobusu Higer. Výsledky považuje společnost Urbs, která spravuje systém veřejné dopravy, za uspokojivé a předpovídá uvedení první pravidelné linky elektrobusů na rok 2024.

Ilustrační fotografie

Kromě autobusů chce společnost inovovat i zastávky, a to zavedením wi-fi či klimatizace. Stanice by měly sloužit jako odběrná místa pro dobíjení i dalších elektromobilů. Projekt počítá se solárními panely propojenými s energetickou společností Copel. Elektřinou tak bude možné zásobovat nejen zastávku, ale i okolní budovy.

V Curitibě byly již zavedeny platební metody debetní či kreditní kartou i bezkontaktně pomocí chytrých hodinek či telefonu. Změna se těšila pozitivnímu ohlasu. Podle průzkumu se tato platební metoda stala nejoblíbenější pro každého pátého cestujícího.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Město Curitiba rozhodně není v autobusových inovacích žádným nováčkem. Společně s automobilkou Volvo vyvinulo na konci 20. století dvoukloubové autobusy a dopravní model bus rapid transit (BRT), který rovněž vznikl v tomto brazilském městě, a který dnes využívá na 186 měst po celém světě.  

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: bnamericas.com

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí