Brazílie převzala předsednictví Mercosuru, plánuje snížení tarifů

Sdružení Mercosur se aktuálně nachází ve výrazných problémech ohledně názorů na jeho další směřování.

Ve čtvrtek 8. července převzala Brazílie na půlroku předsednictví sdružení států Mercosur, které kromě ní zahrnuje Argentinu, Uruguay a Paraguay. Toto sdružení se aktuálně nachází ve výrazných problémech ohledně názorů na jeho další směřování. Nejmenší ze států v tomto sdružení – Uruguay – totiž na úterních jednáních zaujal odmítavé stanovisko k jednotnému stanovování importních tarifů (TEC), a oznámila, že si tyto tarify vůči třetím zemím hodlá vyjednávat sama.

Nejsilnější hráč Brazílie zase chce snížit plošně veškeré tarify o 20 %, a to 10 % okamžitě a dalších 10 % v průběhu následujících měsíců. TEC byly zavedeny v Mercosuru v roce 1995 a na většinu průmyslového zboží je uvalena 14 % sazba, u některých druhů zboží však dosahuje i 35 %. Stanovisko Argentiny je však momentálně takové, že chce snížit tarify pouze u zhruba 40 % produktů (existuje více než 10 tisíc položek v sazebníku).

Brazílie by ráda snížila tarify plošně, protože chce snížit závislost ekonomiky na průmyslu a snížením tarifů by zajistila dovoz zboží z třetích zemí. Argentina však chce pokračovat v ochraně svého trhu a takovýto dovoz by mohl zničit již tak těžce zkoušenou ekonomiku.

Na předchozím zasedání v průběhu dubna tohoto roku došlo k rozepři. Uruguay navrhovala snížení tarifů a také možnost jednotlivých zemí vyjednávat svoje sazby individuálně. Brazílie pak navrhovala plošné 20 % snížení tarifů a jak Uruguay, tak Paraguay tento návrh podpořily. Argentina však navrhovala zrušení jen části tarifů, zhruba u 2000 položek, které jsou součástí výrobních řetězců. Rozdílnost požadavků tak i při červencovém zasedání značně komplikovala jednání.

Jak okomentoval profesor univerzity v brazilském Belo Horizonte Oswaldo Dehon: „Mercosur byl založen v osmdesátých letech za jiné ekonomické reality, a ekonomika i technologie se od té doby změnily a důraz na ochranu životního prostředí má nyní jinou váhu. Při vyjednávání by měla být snaha vyhnout se konfliktům a snažit se dospět ke společnému konsenzu.“

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com