Zdroj: CzechTrade

Brazílie schválila používání dalších pesticidů

V roce 2022 se zvýšil počet schválených pesticidů na rekordních 652, nejvíce za posledních 23 let. Souvisí to s restrukturalizací brazilské zdravotní regulační agentury Anvisy, tvrdí odborníci.

Od doby, kdy začala před 23 lety státní organizace CGAA, spadající pod ministerstvo zemědělství, evidovat schválené pesticidy, vykazuje již sedmým rokem nárůst. Oproti loňskému roku činí růst dokonce 16 %. Jedním z důvodu je podle profesora José Octávia Mentem i rychlejší proces schvalování způsobený snazší spoluprací mezi ministerstvem zemědělstvím, Anvisou a Ibamou, jež analyzuje environmentální rizika.

Ilustrační fotografie

Z 652 schválených pesticidů bylo letos uvedeno na trh 43 zcela nových, což je opět rekord. Osm bylo použito v průmyslu a zbylých třicet pět v zemědělství. Ostatní se řadí k tzv. generickým přípravkům, jež jsou založeny na složkách, které se již aktivně používají.

Ibama, zabývající se ochranou životního prostředí, označila z 35 nových vzorků 22 jako vysoce nebezpečné pro životní prostředí. Přesto prošly pesticidy schvalovacím procesem a byly povoleny pro využití v zemědělství. Rozhodnutím ministerstva se zabývá senát a kongres.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme