Úvahy o nedodržování výdajového stropu možnou příčinou oslabení brazilského reálu

Prohlášení ministra ekonomiky Paula Guedese brazilská vláda uvažuje o prolomení výdajového stropu státního rozpočtu zapříčinilo oslabení měny.

Páteční tisková konference, kde se k tomuto tématu ministr ekonomie také vyjádřil a ujistil, že vyšší výdaje nebudou mít vliv na stabilitu hospodářství a dodržování této metriky v budoucnu, už týdenní propad kurzu brazilského reálu (BRL) vůči americkému dolaru (USD) moc nezlepšilo a kurz tak v minulém týdnu kumulovaně oslabil o 3,22 %.

Diskuze o státním rozpočtu a jeho zákonných omezeních je vedena již od začátku pandemie v březnu minulého roku. Federální vláda v čele s prezidentem Bolsonarem se v prvních měsících stavěla proti mimořádným výdajům spojeným s pandemií a jedním z hlavních argumentů byl právě výše zmíněný výdajový strop. Jednotlivé federální státy se nebály více zadlužit s ohledem na vyhlašovaná opatření a propad ekonomiky.

Jak dopadá na brazilskou ekonomiku vláda prezidenta Bolsonara?

Federální rozpočet ale působí i jako indikátor hospodaření a stability země a má vliv také na měnové kurzy. Postupné oslabování měny bylo však zpočátku zapříčiněno jinými faktory, aktuálně ale, i společně se schvalováním daňové reformy, přicházejí výdaje z federálního rozpočtu stále více a více do středu zájmu politiků, ekonomů i zahraničních investorů.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Brazílie | Zahraničí