Zdroj: CzechTrade

Brazilský prezident Lula jedná s kongresem o navýšení rozpočtu

Nově zvolený brazilský prezident Luiz Inácio da Silva ve svém programu slíbil navýšení minimální mzdy i příspěvků pro sociálně slabé. Ekonomové se však obávají, že v rozpočtu není dostatek peněz.

Od druhého kola prezidentských voleb neutekly ještě ani dva týdny a nově zvolený prezident Lula již pracuje se svým týmem na zrušení dekretů, které zavedl Bolsonaro a které umožňovaly zvýšení prodeje zbraní v zemi. Kromě toho také ostře vystupuje proti možnosti stávajícího prezidenta jmenovat nové představitele do čela vysokých pozic jak v moci soudní, tak z řad diplomatů.

Ilustrační fotografie

Před odchodem z funkce, to je do 31. prosince 2022, může Bolsonaro jmenovat například 16 soudců federálních krajských soudů. Navrhnout může i diplomaty, jejich schválení ale musí projít ještě senátem.

Lula by chtěl ideálně zastavit tuto možnost do 1. ledna, tedy do data svého nástupu do funkce. V závěrečném volebním období je běžné, že odcházející prezident těchto nominací využívá k odměňování diplomatů, kteří s ním během vlády spolupracovali.

Největší obavy má však tým odpovědný za převzetí vlády z nesplnění Lulova slibu z kampaně, a to kvůli nedostatečnému rozpočtu pro rok 2023. Proto již Strana pracujících začala jednat s kongresem a požaduje uvolnění částky odhadované na více než 200 miliard reálů nad výdajový strop v rámci nouzové situace. Prezident chce garantovat příspěvek pro sociálně slabší rodiny ve výši až 600 reálů (450 a navíc 150 na dítě), což podle ekonoma Fernanda Nagakawa odpovídá přibližně 70 miliardám reálů.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie
Zdroj: g1.globo.com, cnnbrasil.com.br, radiojornal.ne10.uol.com.br

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme