Zdroj: CzechTrade

Británie prohlubuje závislost na dovozu energie

Velká Británie bude tuto zimu více než kdy jindy závislá na dovozu elektřiny. Podle zprávy od společnosti Electricity System Operator (ESO) budou většinu dodatečné kapacity, která pomůže ochránit Spojeného království před chladným a bezvětrným počasím, dodávat jiné země. Očekává se, že hlavním dodavatelem bude Francie.

Nepříznivé počasí může snížit výkon větrných a solárních elektráren, které vyrábějí v průměru 37 % britské elektřiny. Vloni tento dovoz zajistil energetickou bezpečnost Spojeného království, ale stál zemi 3 miliardy liber na dodatečných účtech za dovoz, přičemž téměř polovina byla zaplacena francouzské státní společnosti EDF za elektřinu vyrobenou ve francouzských jaderných elektrárnách.

Ilustrační fotografie

EDF také staví ve Velké Británii velmi odkládanou jadernou elektrárnu Hinkley Point C.  Pokud chce Spojené království splnit závazek na dekarbonizaci při výrobě elektřiny do roku 2050, musí ztrojnásobit tempo instalace větrných elektráren na moři a zvýšit celkovou výrobu.

Vláda si stanovila ambiciózní cíl, podle něhož by mělo Spojené království do roku 2030 disponovalo až 50 gigawatty instalované kapacity větrné energie na moři. Návrhy labouristů jsou ještě ambicióznější a počítají s 55 GW v rámci snahy o dekarbonizaci energetické sítě. V reakci na to vyzval think-tank IPPR vládu k investicím ve výši 3,2 miliardy liber do britské domácí výroby samotných větrných elektráren a urgoval konstrukci nejméně jedné další továrny na výrobu turbín a dalších dvou továren na gondoly a věže.

Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Spojené království
Zdroj: Telegraph

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme