Britská sázka na jádro. Vláda potvrdila sto milionů liber na stavbu nového reaktoru

Britská vláda 26. ledna potvrdila plánovanou investici do nového jaderného reaktoru Sizewell C v anglickém hrabství Suffolk.

Investice v hodnotě sto milionů liber je další fází plánu na výstavbu nového jaderného reaktoru na východním pobřeží Anglie, jehož celková cena je odhadována na dvacet miliard liber. Vláda však zatím neschválila celkový projekt, který se potýká s kritikou celkové částky na dostavbu. Jednání s investorem, developerskou firmou EDF, probíhá již od prosince 2020. 

Ilustrační fotografie

Počáteční investice má posloužit EDF primárně k dokončení samotného projektu stavby, přilákání investorů a posunutí se do další fáze jednání o výstavbě. Pokud bude projekt schválen, vláda dostane svou investici zpět ve formě finančníkompenzace, nebo podílu v samotném projektu. 

Sizewell C by měl generovat 3.2 gigawattu, což je dostatek na pokrytí sedmi procent celkové spotřeby elektřiny ve Velké Británii. Výstavba by měla trvat zhruba devět let. 

Ve světle růstu cen zemního plynu, který by se mohl projevit až 50procentním nárůstem cen pro koncové spotřebitele, si vláda uvědomuje nutnost diverzifikace zdrojů energie. Spolu s obnovitelnými zdroji dlouhodobě počítá s jadernou energií. Tato kombinace by měla zásadně snížit nároky na využívaní fosilních paliv.

Zdroj: BBC
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí