Britská skupina JCB nestíhá vyrábět

Rekordní objednávky spolu s problémy s dodavatelskými řetězci způsobují dlouhé čekací lhůty pro těžkou stavební a manipulační techniku.

JCB uvádí, že některé z jejich produktů mají dodací lhůtu až jeden rok. To je zhruba čtyřnásobek čekací lhůty v porovnání s běžným provozem. Problém zasahuje primárně traktory, bagry a vidlicové zdvižné vozíky.

Podle Financial Times se jedná o další z produktů, jejichž dostupnost je negativně ovlivněna problémy s dodavatelským řetězcem a zvýšeným zájmem o produkty používané ve stavebnictví. Ředitel skupiny JCB uvedl, že objednávky v porovnání s loňským rokem vzrostly až o 50 procent a skupina počítá s výrobou 110 000 strojů v roce 2021.

Dalšími problémy jsou nedostupnost vstupních materiálů nutných pro výrobu nebo skokový nárůst cen. Například ocel  zdražila až o 60 procent.

JCB prozatím drží předem smluvené ceny produktů a snaží se pokrýt nárůst vstupních nákladů, to však lze držet jen po omezenou dobu. Firma tedy avizuje možné nadcházející problémy s profitabilitou navzdory extrémnímu odbytu. John Deere a Ceterpillar vyjadřují stejné obavy.

Zdroj: Financial Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království & Irsko.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Velká Británie