Britská společnost Xlinks plánuje výstavbu nejdelšího podmořského elektrického kabelu na světě

Dokončení spojení mezi Marokem a Velkou Británií je plánováno do konce roku 2030, společnost Xlinks však dosud nemá zajištěné financování ve výši 16 mld. GBP

Britská společnost Xlinks (https://xlinks.co/), založená v roce 2018, plánuje výstavbu nejdelšího podmořského elektrického kabelu na světě, který by se táhl 3 800 km mezi severní Afrikou a Británií.  Chce tak dodat dostatek elektřiny pro potřeby více než 7 milionů britských domácností.

Cílem projektu je produkovat v Maroku čistou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů za pomoci slunce a větru. Část elektřiny bude pak potom přepravena do Spojeného království, do oblasti Devonu, prostřednictvím čtyř podmořských kabelů. Ředitel společnosti D.J. Lewis také uvedl, že v rámci jeho projektu shromažďuje dalších 800 mil. GBP na výstavbu tří výrobních závodů v Británii ve snaze využít rostoucí poptávku po elektrických kabelech používaných pro větrné farmy na moři a podmořské propojení. 

Používání podmořských kabelů nebo propojovacího veden se za poslední léta značně navýšilo, a to i proto, že umožňuje vyspělým zemím obchodovat s elektrickou energií. Spojené království dokonce pouze před nedávnem dokončilo dosud nejdéle existující propojovací vedení na světě mezi Norskem a Northumberland v severovýchodní Anglii, které vede přes Severní moře a měří téměř 720 km.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království & Irsko.
Zdroj: Financial Times
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí