Britská vláda plánuje záchranu klíčových firem

Britská vláda pracuje na plánech nouzového financování pro firmy, které jsou posuzovány jako klíčové pro ekonomiku země. Zavedla opatření pro podporu firem a zaměstnanců zahrnující 80% náhradu výplat, vládní půjčky nebo pozdní splácení daňových závazků. Nyní však vyvstávají obavy, že i tato opatření by se mohla ukázat jako nedostatečná pro některé klíčové firmy.

Dnes se plán nazývá Project Birch a mohl by vedle rozsáhlých půjček také zahrnovat přímé odkoupení vládou procentuálního podílu ve firmách. Největší obavy jsou ze ztráty statisíců pracovních pozic v letním období, kdy již budou firmy muset přispívat na pokrytí výplat všech svých zaměstnanců.

Mezi firmy, které by mohly na tento způsob krizového financování dosáhnout, patří Tata Steel, největší britský výrobce oceli. Firma již oslovila vládu s požadavkem na financování v hodnotě stovek milionů liber. Dále se jedná o finanční pomoc pro Jaguar Land Rover, který po vládě požaduje půjčku v hodnotě jedné miliardy liber. V projektu se také počítá s leteckými společnostmi.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Londýn.
Zdroj: BBC
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Velká Británie