Britská vláda uvolňuje stovky miliard liber na podporu firmám zasaženým koronavirem

Vláda Borise Johnsona v úterý v rámci nového rozpočtu zveřejnila plán na signifikantní podporu firem zasažených panpidemií koronaviru. V plánu je vyčlenit z rozpočtu 350 miliard liber na bezúročné půjčky podnikům, které se v současné situaci řeší existenční otázky a mnohdy je dělí pouhé týdnu od permanentních uzavírek.

Mezi nejvíce zasažené sektory patří pohostinství, obchody a letecké společnosti. Vláda mimo samotných půjček a grantů také pozastavila placení správních poplatků pro zasažené podniky. Správní poplatky jsou v Británii tradičně nastavené velmi vysoko a měly by pomoci těm nejvíce zranitelným. Vláda momentálně zvažuje kompletní uzavření restaurací a kaváren, avšak tak prozatím neučinila. Níže uvádíme kompletní seznam vládních opatření.

Opatření pro podporu firem:

  • Zákonná náhrada příjmu pro zaměstnance, kteří nepracují v souvislosti s koronavirem bude pro firmy s méně než 250 lidmi hrazena vládou.
  • Placení správních poplatků bude na 12 měsíců pozastaveno pro společnosti operující v maloobchodě, pohostinství a volnočasových aktivitách.
  • Grant ve výši 10 000 liber pro podnikatele, kteří již pobírají úlevy placení správních poplatků.
  • Grant ve výší 25 000 liber pro společnosti operující v maloobchodě, pohostinství a volnočasových aktivitách, které za normálních okolností platí správní poplatky ve výši 15 000 až 51 000 liber.
  • Coronavirus Business Interruption Loan Scheme – vládní půjčky na podporu cash-flow dlouhodobě výdělečných podniků.
  • Možnost odložení plateb daňovému úřadu.
  • Od 17. března, firmy, které jsou pojištěné proti epidemiím a uzavírkám nařízených vládou mohou požádat o pojistné plnění. Vládní doporučení vyhýbat se restauracím, divadlům a dalším volnočasovým institucím by mělo být podle vlády pro splnění podmínek dostačující. Pojišťovny se však ozývají, že většina firem nebude nebude proti současné epidemii pojištěna.

Londýnská kancelář CzechTrade situaci nadále na místě monitoruje a bude pravidelně publikovat vývoj zdejší situace. Pokud máte jakékoliv otázky obchodního rázu ohledně současné situace, neváhejte nás kontaktovat na london@czechtrade.cz.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Velká Británie