Současně se ale obávají hrozby, kterou pro jejich konkurenceschopnost představují ekonomičtí giganti Spojené státy americké, Indie a Čína.
Zjištění vyplývají z rozsáhlého průzkumu mezi více než dvěma stovkami leaderů ve výrobním sektoru, který na začátku ledna zveřejnily společnosti Make UK a PwC. Studie ukazuje, že po několika velmi obtížných letech, které byly způsobeny pandemií a šokem v oblasti cen energií, se objevují pozitivní impulzy a společnosti jsou optimističtější ohledně vyhlídek výrobního sektoru v roce 2024.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Výrobci toto přesvědčení podporují investicemi do nových produktů, expanzí na nové trhy a zrychleným zaváděním digitálních technologií. Průzkum však také ukazuje, že výzvou zůstávají zvýšené náklady na energie a nedostatek domácích odborníků v mnoha oborech.
Podle průzkumu považuje více než polovina společností (52,7 %) Spojené království za konkurenceschopnější místo pro výrobu. Pro srovnání, po politickém chaosu v roce 2022 to byla ve stejném průzkumu jen necelá třetina (31 %). Necelá pětina (16,6 %) se naopak domnívá, že Spojené království není konkurenceschopným místem pro výrobu. Podíl společností, které se domnívají, že Spojené království ztrácí konkurenceschopnost vůči USA, Indii a Číně se v porovnání s loňským rokem zvýšil nad 50 % všech dotázaných.