Budou kanadské provincie Newfoundland a Labrador významnými dovozci ropy do Evropy?

Evropa potřebuje nové dodavatele ropy pro snížení významu ruského dovozu ropy a pro zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti. Kanadská ropa může pomoci Evropě v jejím zajištění.

Ropný průmysl provincie Newfoundland a Labrador je již nyní stabilním dovozcem ropy do Evropy, jeho význam v této roli však může ještě podstatně zesílit, pokud budou schváleny chystané projekty.

Ilustrační fotografie

„Určitě máme potenciál produkovat více ropy,“ uvedl Paul Barnes, ředitel Kanadské asociace producentů ropy (Canadian Association of Petroleum Producers) pro východní a arktickou Kanadu. „Chtěli bychom zůstat dodavatelem ropy do Evropy, jako jsme byli v posledních letech, i dlouhodobě.“

Evropské země podle Mezinárodní energetické agentury spotřebovaly vloni 11,9 milionu barelů ropy denně. Více než čtvrtina spotřebované ropy pocházela podle Světového ekonomického fóra z Ruska. Očekává se, že evropská poptávka po ropě bude v následujících desetiletích klesat, i tak ale podle odhadů Mezinárodní energetické agentury spotřebuje Evropa přibližně 10,4 milionu barelů ropy denně v roce 2030 a 6,4 milionu barelů ropy denně v roce 2050.

Jak dopadá na brazilskou ekonomiku vláda prezidenta Bolsonara?

Zatímco Spojené státy americké zůstávají hlavním trhem pro ropu z Newfoundland a Labradoru, podle Kanadského statistického úřadu vyvezla provincie do Evropy mezi lety 2015 a 2021 celých 83 tisíc barelů ropy denně. Tyto ropné exporty mají celkovou hodnotu 11,4 miliardy dolarů.

Pěti hlavními dovozci ropy těžené v kanadských pobřežních vodách v posledních pěti letech jsou Velká Británie (4,1 miliardy dolarů), Itálie (2,3 miliardy dolarů), Nizozemsko (2 miliardy dolarů), Španělsko (1,8 miliardy dolarů) a Irsko (457 tisíc dolarů).

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada
Zdroj: Energy Now media

• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí