Zdroj: CzechTrade

Bulharsko je jedním z hlavních producentů levandulového a růžového oleje na světě

Bulharští producenti levandulového oleje hlásí problémy. Obtížně se vypořádávají se zvyšujícími se náklady.

Vývoz esenciálních olejů z Bulharska se výrazně zrychluje a pro kalendářní rok 2021 dosahuje 700 tun. Z tohoto množství bylo 11 % reexportováno, což znamená, že celkové množství olejů bulharského původu na mezinárodních trzích dosáhlo 621 tun. Přičemž hlavní část tvoří levandulový olej. Vyplývá to ze zprávy Produkce esenciálních olejných plodin a olejů 2022, kterou připravila společnost Inteli Agro jménem Asociace destilovaných v Bulharsku.

Ilustrační fotografie

Přes obtížný rok 2022, poznamenaný vysokou spotřebitelskou inflací, data ukazují, že Bulharsko zůstává jedním z hlavních producentů levandule a růžového oleje na světě. Toto odvětví však čelí řadě výzev. Po dvou těžkých letech pěstitelé růží zaznamenávají pozitivní trend, protože poptávka po růžovém oleji vzrostla a nákupní ceny oleje vzrostly o 60 až 70 %.

Problémy s pracovní silou a péčí o plantáže se v tomto sektoru nadále prohlubují. Rostoucí náklady na pěstování – hnojiva, přípravky, paliva, ale i nízké výkupní ceny květu růže během kampaní 2020 a 2021 pěstitele demotivovaly. V důsledku čehož byly mnohé plantáže zanedbávané. To vede k výrazně nižším výtěžnostem, respektive k nižším finančním výsledkům na jednotku plochy.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: www.economy.bg

• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Neurčeno | Obchod | Ostatní

Doporučujeme