Na únorové setkání v Aténách se tyto tři země zavázaly spolupracovat při přípravě přeshraničních projektů v oblasti pobřežní větrné energie, vodíku z obnovitelných zdrojů energie a infrastruktury nabíjení elektromobilů.
Dokument předpokládá, že Bulharsko, Řecko a Rumunsko podpoří a prosadí společnou iniciativu k prozkoumání a rozvoji udržitelného využití potenciálu větrné energie na vodě v Černém a Egejském moři.
Tyto tři země budou společně žádat o přeshraniční status OZE v rámci výzvy nástroje Connecting Europe Facility. Zvažuje se také spolupráce na projektu o výzvě k přeshraničním iniciativám v oblasti obnovitelné energie.
ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody
Bulharsko spolu s Rumunskem vypracovává počáteční studii v Černém moři o stanovení konkrétních parametrů pro rozvoj pobřežních energetických zón. Zahrnutí Řecka do iniciativy a rozšíření na oblast Egejského moře umožní zmapovat potenciál větrné energie na moři v jihovýchodní Evropě a položí základy pro rozvoj harmonizovaného regulačního rámce. Deklarace také počítá s vytvořením regionálního klastru pro vodík z obnovitelných zdrojů energie za účasti vlád, provozovatelů přenosových soustav a průmyslu.
V rámci výzvy nástroje Connecting Europe Facility bude Bulharsko usilovat o přeshraniční status a o možnost společného projektu mezi těmito třemi zeměmi. Regionální klastr bude rozvíjet přeshraniční projekty na stimulaci obnovitelné energie, včetně větrné a solární, její integraci do nízkoemisního a obnovitelného systému výroby vodíku pro energetiku, průmysl a dopravu, jakož i rozvoj vyhrazené vodíkové infrastruktury.
Dalším důležitým bodem deklarace je rozvoj přeshraniční infrastruktury pro nabíjení elektromobilů. Deklarace počítá s tím, že strany mohou rozšířit spolupráci v dalších oblastech a také posílit dialog a spolupráci. Rozvoj projektů regionálního a komunitního zájmu je zaměřen na dosažení spravedlivého přechodu k dekarbonizované a klimaticky neutrální ekonomice.