Zdroj: CzechTrade

Bulharsko spustilo do provozu svou největší fotovoltaickou elektrárnu

Bulharsko rozšiřuje projekty do zelené energetiky. Jeví se zajímavé exportní příležitosti pro české firmy.

Oficiálně byla uvedena do provozu dosud největší solární elektrárna postavená v Bulharsku FEC Verila (123 MW).
Jejím prostřednictvím bude Electrohold Trade zásobovat Yettel a CETIN zelenou energií po dobu následujících 10 let poté, co obě strany uzavřou smlouvu o PPA. Jedná se o dosud největší korporátní PPA v Bulharsku. Poskytne 80 % a asi 86 % celkové spotřeby obou společností.

Ilustrační fotografie

Electrohold Trade je největší licencovaný obchodník s elektřinou v Bulharsku a je součástí stejnojmenné skupiny, kterou vlastní největší veřejná holdingová společnost v zemi Eurohold. Yettel je jedním z předních telekomunikačních společností a CETIN je jedním z hlavních velkoobchodních poskytovatelů telekomunikačních služeb. Oba jsou součástí české skupiny PPF.

Investice do FEC Verila je mírně přes 200 milionů lev, zajištěna vlastními prostředky a financováním od DSK Bank a Varengold Bank. Investorem je projektová společnost Belozem Solar Park 3, mezi jejíž vlastníky patří majoritní akcionáři Euroholdu. Hlavním dodavatelem instalace je bulharsko-německý SUNOTEC – jeden z lídrů v Evropě ve výstavbě fotovoltaických elektráren.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Verila FPP se nachází na jižním svahu hory Verila vedle vesnice Kraynitsi poblíž Dupnitsa v terénu více než 1 300 decares. Jeho poloha v nadmořské výšce 700-1000 m nad mořem na nerovném terénu se strmými svahy činí projekt jedním z nejnáročnějších a nejatraktivnějších v Evropě.

Závod obsahuje přes 220 000 solárních panelů a více než 4 240 tun ocelové konstrukce. Během dnů s intenzivním slunečním svitem bude elektrárna vyrábět elektřinu, která bude pohánět oblasti Kyustendil a Blagoevgrad. Instalovaný výkon fotovoltaického parku tvoří 7 % z celkové kapacity dosud vybudovaných kapacit v tomto segmentu v ČR.

Na výstavbě závodu, která začala v září 2022, se podílel tým více než 200 odborníků SUNOTEC. „Verila FPP je velkým zeleným krokem v přechodu Bulharska a Evropy k čisté energii z obnovitelných zdrojů. Strategií společnosti, jako jednoho z předních dodavatelů na trhu, je nabízet zákazníkům zelená a udržitelná řešení. Electrohold má tým profesionálů se zkušenostmi s energetickým managementem a potřebnou infrastrukturou, aby v blízké budoucnosti rozšířil svou přítomnost v sektoru OZE,“ uvedl na akci Karel Král, generální ředitel Electroholdu.

„Tento projekt je součástí rozvojové strategie. Již nyní přemýšlíme o dalších krocích – rozšíření kapacit OZE a zavedení nejlepší formy skladování vyrobené zelené energie,“ řekl Kiril Boshov, předseda představenstva Eurohold a předseda dozorčí rady Prodej Elektrohold. „Jsme hrdí, že můžeme být klíčovým přispěvatelem do bulharského zeleného energetického mixu budováním solárních elektráren, jako je Verila,“ řekl Kaloyan Velichkov, zakladatel a generální ředitel společnosti SUNOTEC.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: www.economy.bg

• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice

Doporučujeme