Bulharský cestovní ruch hlásí nejhorší letní sezónu a ztráty téměř 80 %

Přibližně 30% osob zaměstnaných v tomto sektoru přišlo o práci.

O odcházející letní sezóně můžeme říci, že to bylo pro bulharskou, evropskou a mezinárodní ekonomiku nejobtížnější, ale také naprosto neobvyklé. Pokud jde o bulharský trh, toto odvětví a vláda vyvinuly mnoho úsilí. Ve studiu „Hello, Bulgaria“ to uvedl výkonná ředitelka Národní rady pro cestovní ruch Polina Karastoyanova.
„Podle údajů z let 2018 a 2019 navštíví Bulharsko více než 9 milionů cizinců. Bulharský trh zjevně není připraven takový údaj vyprodukovat. Dva miliony by byly absolutní maximum, pokud by všichni bulharští občané měli možnost užít si dovolenou doma,“ dodala Karastoyanova.
Prognózy ukazují ztrátu turistů z letní turistické sezóny téměř o 80 %. „Tyto údaje se vztahují nejen na Bulharsko, ale také na naše konkurenční destinace,“ dodala výkonná ředitelka.
Karastoyanova vysvětlila, že na dvou plánech se pracuje paralelně. „Jedním akčním plánem je, jak se vypořádat s nadcházející zimní sezónou a letní sezónou v roce 2021. Rovněž se komentuje problém možných bankrotů a neschopnosti poskytovat půjčky. V určitém okamžiku se tedy může ukázat, že bankovní sektor je majitel v oblasti cestovního ruchu. To je velmi špatná vyhlídka,“ uvedla.
Většina pracovních míst v tomto odvětví byla zachována. „Sociálně-ekonomickými opatřeními to bylo možné. Téměř 25–30% zaměstnanců však přišlo o práci v odvětví cestovního ruchu kvůli nemožnosti jeho fungování,“ uzavřela Karastoyanova.

Zdroj: 24.09.2020 https://www.novinite.com/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sofii  

 

 
• Oblasti podnikání: Služby
• Teritorium: Bulharsko