Burza v srbském Novém Sadu registruje nárůst cen základních zemědělských surovin

Komoditní burza Novi Sad registruje růst cen základních zemědělských produktů jako jsou kukuřice a sója až o 30 % oproti stejnému období loňského roku. Obilí si připsalo nejvyšší nárůst během jarní fáze pandemie covid-19 v důsledku psychologického efektu vyšší poptávky po mouce.

Růst spotřeby na světovém trhu, který byl podpořen zájmem velkých kupců a zejména pak Číny, ve druhé polovině roku 2020 dále ovlivňoval cenu komodit. Anja Jakšić, představitelka Komoditní burzy Novi Sad, uvádí, že rok 2020 je možné charakterizovat jako krajně neobyčejný: „S jistotou můžeme říci, že letošní rok byl rokem zemědělců. V době, kdy jsou takřka všechny oblasti hospodářství více či méně zasažené situací, kterou vyvolala pandemie covid-19, a mnoho podnikatelů zůstalo bez práce, zemědělské komodity, a zejména pak ty obchodované na burze, přinesly extra výdělek. Na polích jsou zaznamenány nadprůměrné výnosy a stejně tak jsou na rekordních hodnotách i jejich ceny.“

Podle paní Jakšić mělo vypuknutí pandemie vliv i na větší objem obchodů, které se zrealizovaly na burze. Už v březnu letošního roku, kdy se covid-19 v Srbsku objevil, zaznamenala komoditní burza oproti předešlému měsíci 147% růst, což představuje největší objem obchodů za posledních 8 let.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bělehrad. 
Zdroj: biznis.rs
• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí