Čekají Kolumbii velké daňové reformy?

Nový kolumbijský prezident Gustav Petro se chystá prosadit více daňových reforem, které mohou ovlivnit i zahraniční obchod.

Vláda prezidenta Gustava Petra předložila zákon o daňové reformě Kongresu již začátkem srpna letošního roku. Reforma má usilovat o získání 25 bilionů kolumbijských pesos (137 miliard korun), o 1,72 % HDP nad rámec současného rozpočtu v roce 2023 a celkového dosažení ročního příjmu až 50 bilionů pesos, tedy 3,4 % HDP nad rámec plánovaného rozpočtu, a to koncem Petrova mandátu v roce 2026, neboť daňové úniky přesahují 50 bilionů pesos. 

Ilustrační fotografie

V posledních dnech ekonomické asociace požádaly kolumbijského ministra financí Josého Antonia Ocampa, aby byl původní vládní návrh ještě poupraven. Návrh zákona by totiž ovlivnil i kapacitu úspor, spotřebu či investice Kolumbijců, což by vysoce ohrozilo vývoj hospodářského růstu a zaměstnanost země.

Bruce Mac Master, prezident neziskové asociace ANDI, jejímž cílem je šířit a prosazovat ekonomické a sociální principy, zdůraznil, že s navrhovanými změnami zákona o daňové reformě se kombinovaná míra příjmu společností a partnerů zvýší až na 60,4 %, což by představovalo největší množství na světě.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Dále má být zavedena daň ze slazených nápojů a nezdravého jídla. Odstranění této daně z reformy si vzal za úkol neziskový subjekt FENALCO, který v Kolumbii podporuje rozvoj obchodu. S touto daní nesouhlasí ani místní odborový předák, neboť zavedení daně by mohlo ohrozit až 250 000 obchodů v zemi.

Dlouhodobým politickým cílem Kolumbie je lákat zahraniční investory, což se projevuje i na fiskálních aspektech. Výše uvedené body však reflektují pouze některé předvolební sliby nového prezidenta. Je možné, že nastane omezování některých pobídek a celních výhod pro zahraniční importéry.

Zároveň Petro slibuje větší podporu vědeckých a inovativních projektů. Národní rada daňových výhod z oblastí vědy, technologie a inovací (NBT) shrnula hlavní body této podpory:

  1. Osvobození od DPH pro dovozce zařízení a prvků spojených s projekty ohledně vědy, techniky a inovací.
  2. Snížení daně z příjmu na investice či dary do výzkumu a technologického rozvoje.
  3. Osvobození příjmů za certifikaci nového softwaru s vysokým podílem na národním vědeckém a technologickém výzkumu.
  4. Osvobození příjmů určených k investici do vědy a výzkumu, které nepředstavují výnos nebo příležitostný zisk. 
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co; tributi.com; elpais.com; eltiempo.com

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí