Zdroj: CzechTrade

Cena potravin v JAR stále výrazně roste

V Jihoafrické republice významně roste cena jídla a potravin. Nejvíce na vině je inflace a nedostatek elektrické energie.

Začátek nového roku nepřináší Jihoafričanům snižování cen potravin, ale momentálně to spíš vypadá, že ceny stále porostou. Jihoafrická republika se již řadu let potýká s problémy v sektoru energetiky. V posledních měsících jsou výpadky proudu tak časté, že ovlivňují dennodenní dění v zemi – od domácností, přes dopravu, školství až k zemědělství a průmyslu. Dostupnost elektrické energie v JAR bude v blízké budoucnosti ovlivňovat ceny potravin pravděpodobně více než cena pohonných hmot.

Ilustrační fotografie

Kromě problémů ve zpracování a výrobě zemědělských produktů se musí Jihoafričané vypořádat i s novým problémem. Protože dochází k řadě několikahodinových výpadků chladících zařízení (doma, ale někde i v obchodech), potraviny se rychleji kazí a tudíž domácnosti více plýtvají jídlem. Některé obchody si pomáhají dieselovými generátory, aby udržely podmínky pro skladování, ale výrazně se jim to promítá do nákladů, které dříve či později pocítí i zákazníci.

Dalšími faktory, které udávají cenu potravin v JAR, jsou hrozba zdražení pohonných hmot, situace na importních trzích, například v Argentině je sucho, což se nejspíše promítne do ceny kukuřice a olejů, nemoci hospodářských zvířat jako ptačí chřipka, nebo slabší kurz randu se světovými měnami. Přestože tedy v posledních týdnech došlo ke snížení ceny paliv, tak nedošlo k viditelnému snížení ceny potravin. Podle situace v prvním čtvrtletí 2023 budou odborníci pravděpodobně schopni určit vývoj pro zbytek roku.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

V lednu 2023 činil průměrný jihoafrický spotřební košík necelých 5000 randů měsíčně, kdy oproti minulému měsíci došlo ke zvýšení o 1,3 %, oproti lednu 2022 o 11,7 %. Meziroční přírůstek převyšuje celkovou inflaci poměrně výrazně, i když byl nižší než inflace potravin. Celková inflace byla v prosinci 2022 zaznamenána na 7,2 %, což je nepatrný pokles ze 7,4 % v listopadu 2022. Meziročně nejvíce zdražila cibule o 75 %, dále stolní olej a brambory o 32 %, mouka a špenát o 25 %, chléb, zelenina, fazole a kukuřičná mouka o 18 %, maso a mléko o 11 %.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.
Zdroj: businesstech.co.za

• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme