Centrální banka Austrálie RBA ukončí podpůrný 350 miliardový program již tento měsíc. Ekonomická data překonávají prognózy

Aktuální předpovědi naznačují, že by úrokové sazby mohly z nynějších 0,1 procenta během následujících 24 měsíců vyrůst v rozmezí od 1,21 až na tři procenta. Hypoteční splátky by tak průměrnému dlužníkovi mohly vzrůst kolem 1000 australských dolarů měsíčně.

Centrální banka Austrálie RBA ukončí, z důvodu lepších ekonomických výsledků, původní 350 miliardový program na odkupování státních dluhopisů dříve, již 10. února. RBA za účelem udržení nízkých úrokových sazeb týdně odkupovala státní dluhopisy v hodnotě čtyř miliard australských dolarů.

Ilustrační foto

Původně se plánovalo s ukončením odkupováním dluhopisů ke konci května, nicméně nad očekávání nižší nezaměstnanost a rostoucí inflace přispěly k rozhodnutí ukončit program dříve. Guvernér centrální banky Philip Lowe zdůraznil, že konec odkupování státních dluhopisů automaticky neznamená okamžitý růst centrální úrokové sazby, která se stále nachází na rekordně nízkých 0,1 %.

I přes momentálně rychlejší inflaci je na závěry stále brzy. Na inflaci mají momentálně vliv i překážky způsobené problémy s dodávkami zboží. Jakmile tyto překážky budou vyřešeny, čísla budou odpovídat realitě více. I růst mezd se stále drží nízko, a ještě nějakou dobu potrvá, než se růst platů dostane na tempo v souladu s rostoucí inflací. Vedení tedy zůstává trpělivé a důsledně monitoruje veškeré faktory ovlivňují inflaci v Austrálii.

Přesto pokračující zdrženlivost RBA se zvyšováním úrokových sazeb byla dostačující k tomu, aby australský dolar na trzích oslabil o 0,4 centu oproti americkému dolaru na hodnotu 70,34 centu za australský dolar. Nicméně Philip Lowe poznamenal, že nic zatím nezměnilo očekávání ekonomů, kteří věří, že centrální banka zdvihne úrokové sazby během roku 2022, přičemž nejčastěji počítají s měsícem srpen.

Rozdílné a více konzervativní očekávání má ekonom Brendan Rynne z KPMG, který věří, že RBA začne zvyšovat úrokové sazby až ke konci roku.

Australští spotřebitelé momentálně zažívají v důsledku rostoucí inflace zvyšující se ceny a náklady na živobytí. Naproti tomu se však v důsledku chybějící pracovní síly velice zúžil trh s pracovníky, a lze tedy předpokládat, že pomalý růst mezd skončí s koncem tohoto roku.

Austrálie také čelí risku, že se ocitne v cost-price spirále spuštěné tlaku na růst mezd ze strany zaměstnanců, což ve výsledku opět vede k rostoucím cenám. Pokud by takový scénář nastal, banka by musela zasáhnout a začít zvyšovat úrokové sazby, což by znamenalo první zvýšení úrokových sazeb od roku 2010.

Analýzy společnosti RateCity poukazují, že na trhu je 1,1 milionu lidí, kteří si od roku 2010 vzali hypotéky a představují velikou skupinu, která zažila jen postupné klesání úrokových sazeb. Aktuální předpovědi naznačují, že by úrokové sazby mohly z nynějších 0,1 procenta během následujících 24 měsíců vyrůst v rozmezí od 1,21 až po 3 procenta.

Ekonom David Plank z ANZ předpovídá úrokovou sazbu na 0,75 procenta do konce listopadu 2022 a postupný růst až na dvě procenta do konce roku 2023. Úrokové sazby navíc předpovídá pod úrovní případného maxima, který by krátkodobě mohl dosáhnout i tři procenta.

S průměrným růstem hypoték od roku 2010, kdy průměrná hodnota byla 363,421 australského dolaru až na současných více než 600, se majitelé hypoték mohou ocitnout v nepříjemném šoku. Pokud by se předpovědi úrokových sazeb společnosti ANZ vyplnily, hypoteční splátky by průměrnému dlužníkovi mohly vzrůst kolem 1000 australských dolarů měsíčně.

Zdroj: https://abc.net.au
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice