Ceny automobilů v Izraeli porostou

Dovozci se budou snažit přivézt do konce tohoto roku co nejvíce aut, aby obešli plánované zvyšování cen.

Izraelský daňový úřad rozeslal dne 18. srpna oběžník s novými kritérii pro tzv. Ekologickou (zelenou) daň. Jak se ukázalo, většina hybridních automobilů zůstane ve stejné cenové kategorii, ale mnoho populárních modelů v Izraeli zdraží.
Nová pravidla vstoupí v platnost 1. ledna 2021 a podle odborníků povedou k významným změnám na automobilovém trhu v zemi. Kritéria pro environmentální daň závisí na úrovni škodlivých emisí, které má daný model. Od dovozců se proto neočekává, že změní svou cenovou politiku u těch hybridních vozidel, které budou nové parametry splňovat.
Nárůst cen u většiny modelů, které spadají do kategorie méně šetrných vozů k životnímu prostředí, bude 1000 až 3000 šekelů (v přepočtu přibližně 6500- 19 500 Kč). Tato skupina bude velmi početná. Zvýšení cen, jak poznamenali dovozci, může ovlivnit objem prodejů většiny značek.
Proto se v posledních měsících roku 2020 budou společnosti snažit přivézt do Izraele co nejvíce aut s klasickým pohonem (včetně těch z Česka), aby je mohly zaregistrovat za stávající sazby environmentálního zdanění, a tím se vyhnout zvyšování cen.
Vzhledem k faktu, že v českém exportu do Izraele představují osobní automobily velmi významnou položku (přes 50 %), je šance, že náš celkový export do Izraele se do konce roku alespoň částečně vypořádá s dosavadním propadem způsobeným pandemií koronaviru (o 12,6 % za 1. pololetí roku 2020).

Zdroj: https://www.ynet.co.il/wheels/news/article/HJPKI4OGP
Připravil tým CzechTrade/CzechInvest v Tel Avivu.

Pravidelné novinky e-mailem