Ceny čínských zemědělských produktů rostou

Růst domácích cen zemědělské produkce v Číně může zvýšit poptávku po dovozu.

Velkoobchodní ceny čínských zemědělských produktů se podle čínského ministerstva zemědělství a venkova v úterý 15. prosince opět zvýšily. Nejnovější index velkoobchodních cen zemědělských produktů v Číně dosáhl 125,33 bodu, což je o 0,45 více než v předchozím pracovním dni. Průměrné velkoobchodní ceny 28 klíčových druhů zeleniny sledovaných vládou se zvýšily o jedno procento a ceny šesti různých druhů ovoce se zvýšily o 0,8 procenta.

Index velkoobchodních cen je sestaven na základě údajů shromážděných z přibližně 200 zemědělských velkoobchodních trhů a je denně aktualizován na základě váženého průměru cenových indexů zboží včetně zeleniny, ovoce, vodních produktů, živočišných produktů, obilovin a rostlinného oleje.

Růst indexu je pravděpodobně působen ničivými záplavami ve střední Číně a celkově slabší úrodou v roce 2020. Na zásobování tyto okolnosti mít nebudou, ale dá se očekávat, že spotřebitelé pocítí růst cen základních zemědělských produktů. Čína je v případě mnoha zemědělských produktů významným importérem a dá se očekávat, že události roku 2020 tento trend i nadále zvýrazní. V současnosti je dovoz zemědělských produktů a produktů potravinářského průmyslu z ČR do Číny složitou záležitostí. Růst domácích cen základních zemědělských produktů však bude zvyšovat tlak na uvolnění a zrychlení dovozních procedur v této oblasti.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Čína, Peking.

Pravidelné novinky e-mailem