Zdroj: CzechTrade

Ceny za pronájem bytů v Polsku meziročně rapidně vzrostly

Jaké jsou hlavní faktory, které ovlivnily současnou situaci s pronájmy? Prvním je stále trvající válka na Ukrajině, čímž do Polska imigrovalo velké množství přistěhovalců. Rapidně vzrostla poptávka po malých a levných bytech.

Letos si mnoho polských nájemníků bude muset připlatit za bydlení. Není to jen z důvodu nárůstu hypotečních úvěrů, vliv na navýšení nájmů mají i další faktory.

Ilustrační fotografie

Například nájemné za varšavský byt o rozloze 50 metrů čtverečních bylo v lednu 2022 ve výši 563,62 zlotých, kdežto letos se nájemné zvýšilo na 718,54 zlotých, tj. o 27,5 % více. Netýká se to však pouze hlavního města. V deseti největších městech Polska byla průměrná cena nájemného 2 242,50 zlotých (leden 2022). Letos vzrostla průměrná cena za byt o 600 zlotých na hodnotu 2 869,40 zlotých (leden 2023), tj. o 28,38 %.

Ve Varšavě však nebyl nárůst cen pronájmů největší. Větší rozdíl oproti minulému roku byl zaznamenán v Poznani (29 %), ve Wroclawi (31 %) a v Krakowě dokonce 36 %.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Jaké jsou hlavní faktory, které ovlivnily současnou situaci s pronájmy? Prvním je stále trvající válka na Ukrajině, čímž do Polska imigrovalo velké množství přistěhovalců. Rapidně vzrostla poptávka po malých a levných bytech. Druhým činitelem je narůstající inflace, v souvislosti s tím samozřejmě narůstají i ceny energií. Třetí vliv má vysoká úroková míra u hypoték, která mnohým lidem nedává možnost pořízení vlastního bydlení.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.

• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí

Doporučujeme