Černá Hora: Koncesní listina pro vodní elektrárnu Komarnica předána společnosti Elektroprivreda

Ministryně ekonomiky Černé Hory Dragica Sekulić předala koncesní listinu na výstavbu vodní elektrárny „Komarnica“ výkonnému řediteli Elektroprivredy Černé Hory Igoru Noveljićovi. Bude to investice státní energetická společnost do výstavby prvního velkého hydroenergetického zařízení po čtyřech desetiletích.

Výstavba vodní elektrárny Komarnica je plánována na profilu Lonci na stejnojmenné řece s obloukovou betonovou přehradou vysokou 171 m a výškou normálního zpomalení 811 mnm. Vodní elektrárna bude mít instalovaný výkon asi 172 MW s očekávanou roční produkcí až 213 GWh elektřiny.

Ministryně Sekulić uvedla, že dodání koncesní listiny, na stavbu vodní elektrárny, státní energetické společnosti je silným svědectvím o vyspělosti černohorské ekonomiky. Jak dále uvedla, věří, že ani černohorská společnost si sama dostatečně neuvědomujeme význam tohoto úspěchu. V předchozích 110 letech dosáhla síla černohorských elektráren něco přes 1000 megawattů a jen za poslední čtyři roky uvedla do provozu více než 150 megawattů zelené energie. Jinými slovy, v těchto čtyřech letech černohorská energie vzrostla čtyřikrát rychleji, než byl její stoletý průměr, a co je důležitější, ve stejném období, včetně dnešních 172 MW, Černí Hora zadala zakázku na výstavbu nových 552 zelených“ megawattů. 

Výkonný ředitel Elektrorpivredy Igor Noveljić poukázal na to, že státní energetická společnost je připravena vstoupit do investice do výstavby prvního velkého hydroenergetického zařízení po čtyřech desetiletích.

110. výročí existence národní elektroenergetické společnosti a začátek moderního rozvoje Černé Hory byly korunovány vydáním koncesní listiny a symbolickým spuštěním starého stroje v první elektrárně. U příležitosti velkého jubilea vydala Elektroprivreda také monografii„Dějiny černohorské elektroenergetiky podepsané autorským týmem, který vedl prof. Dr. Živko Andrijašević.

Zdroj: Portal Analitika
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Podgorici.

 
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Černá Hora