Vláda Černé Hory plánuje vytvoření IT akademie

Vláda Černé Hory uznala důležitost odvětví IT a kromě legislativního rámce je důležitým opatřením třetího balíčku vytvoření strategického IT klastru.

Ve spolupráci s černohorskou IT společností bylo prostřednictvím různých výzkumů v Černé Hoře zjištěno, že systém nevytváří dostatek IT pracovníků, a proto kromě legislativního rámce je důležitým opatřením ve třetím balíčku na podporu ekonomiky vytvoření strategického IT klastru, uvedla ministryně vědy Sanja Damjanović.

Damjanović věří, že odvětví IT je důležitým katalyzátorem pro rozvoj inovativní ekonomiky. Každá země má neomezený potenciál, protože potřeby digitálních řešení jsou obrovské.

Dnes je v Černé Hoře 500 IT společností a velké množství jsou inovativní společnosti, které pracují na mezinárodním trhu.

Damjanović upozornila, že pouze šest našich IT společností přispívá přibližně 2,5 % z celkového vývozu Černé Hory. Zdůrazňuje, že cílem opatření definovaných vládou je učinit z IT průmysl v Černé Hoře. Klíčovým segmentem realizace tohoto prostředí je stimulující legislativní rámec pro inovace a technologický rozvoj. 

Zdroj: Portal Analitika
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Podgorici.
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Černá Hora