Růst cen byl patrný zejména u týdenních nákupů. To znamená, že minimální spotřební koš (index denních potřeb, který kromě základních potravin, nápojů v restauracích a hygienických potřeb zahrnuje také palivo, cigarety a loterie) meziročně vzrostl o téměř 19 %.
Podle údajů statistického úřadu stála v červnu nafta zhruba o 65 % více než v červnu předchozího roku, benzín o 61 % více. Ceny topného oleje se meziročně více než zdvojnásobily, pracovní cena plynu vzrostla v průměru o 78 %. Ceny dálkového vytápění vzrostly o 16,5 %.
I v supermarketu zaplatí Rakušané více než před rokem. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily v průměru o 11 %. Mléko, sýry a vejce byly v průměru o 16 % dražší, ceny vzrostly také u chleba a obilných výrobků o 11 %, u masa o 13 %. Máslo stálo v průměru o 36 % více než před rokem.
Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery
Zelenina zdražila o 12 %, ceny olejů a tuků o čtvrtinu. Ceny ovoce vzrostly zhruba o 6 %. Nealkoholické nápoje stojí zhruba o 10 % více, a to především kvůli kávě, za kterou si zákazník připlatí o téměř 13 % více než v červnu 2021. V návaznosti na to se prodraží i návštěva restaurace, kde stouply ceny v průměru o 9 %.
Celkově se průměrná cenová hladina oproti květnu zvýšila o 1,4 %, přičemž hlavním tahounem ceny byly pohonné hmoty.
Mezi položky, které naopak zlevnily, patří například zájezdy autobusem do zahraničí (pokles o 38 % oproti loňskému roku). Snížil se také základní a elektroměrový poplatek za elektřinu (pokles o 21 %), nelékařské služby jako psychoterapie (pokles o 14,5 %), dojíždění a roční jízdenky (pokles o 34 %) a ceny mobilních telefonů (pokles o 4,5 %).