Červnové prodeje cementu v Brazílii výrazně poskočily

Národní syndikát cementárenského průmyslu (brazilská zkratka SNIC) publikoval zatím nepotvrzená data srovnání měsíce června v letech 2019 a 2020 a vidí za růstem hlavně rekonstrukce bytů a domů v období koronavirové krize a dále reformy či opravy komerčních objektů.

Zvýšení navázalo na růst z měsíce května, neboť březnové a dubnové prodeje byly ovlivněny pandemií covid-19, která zavinila pokles nebo zpomalení ve většině sektorů ekonomiky. Celkově prodeje za období od ledna do června, ve výši 26,9 milionu tun, překonaly stejné období minulého roku o 3,6 %. Hlavní podíl měl na svědomí domácí trh, z více než 80 %, a zejména dva výše zmíněné segmenty, tedy rekonstrukce domů a bytů a využití uzavřených objektů k provádění stavebních úprav.

„Lidé tráví více času doma a byty najednou plní i funkci kanceláří, což v mnoha případech vyžaduje malé či větší stavební úpravy. Případně je teď více času na odkládané rekonstrukce,“ uvedl prezident SNIC Paulo Camillo Penna. V případě komerčního sektoru majitelé obchodů a restaurací využívají nuceně uzavřených objektů k reformám nebo opravám.

Po čtyřech letech krize (2015-2018), kdy došlo k propadu prodejů o 27 %, byl růst v roce 2019 ve výši 3,3 % vnímán jako signál zotavení ekonomiky. Odhady byly pro tento rok přesto střízlivější, a to ve výši 3 %. Začátek roku byl však poznamenán v lednu a únoru vydatnými dešti, v březnu a dubnu potom nástupem koronakrize. Aktuální výsledky jsou tak dost překvapivé a do druhého pololetí Syndikát doporučuje spíše opatrnost, nežli přehnaný optimismus.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade São Paulo
Zdroj: valor.globo.com
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály
• Teritorium: Brazílie