Češi začali vyvážet kávu do Turecka

Tuzemské rodinné firmě Simandl, která vyrábí instantní kávu, čokoládu a čaje, se podařilo vstoupit na turecký trh. Letos v květnu tam vyvezla 23 tun výrobků a v srpnu dalších 21 tun. Více na https://www.e15.cz/byznys/potraviny/cesky-vyrobce-instantni-kavy-pronikl-na-turecky-trh-receptury-ladil-devet-mesicu-1363565?fbclid=IwAR1eDbRfDRDgUpXVFgGldZEBrSTqiW55Yjr1ZyAJrvc8ODjrKqGoRIvCK6I

Zakázku firma sjednávala necelý rok. Kontraktu pomohla účast na loňském veletrhu CNR Food Istanbul, kterou zprostředkovaly agentura CzechTrade a česká ministerstva zemědělství a zahraničí. „Téměř devět měsíců trvala úprava receptur. Konečné vzorky výrobků schválil turecký partner v dubnu na návštěvě výrobního provozu v Petrovicích u Karviné. Před první objednávkou ještě zkušebně dovezl jednu paletu,“ uvedl exportní manažer firmy Pavel Rychtecký. Podrobnosti o zakázce firma sdělit odmítla, byznys v Turecku chce ale dále rozvíjet.
Potravinářský veletrh CNR Food se koná v Istanbulu tradičně začátkem září. Čeští výrobci se na něm letos představovali již podruhé. 
„Největším lákadlem místního trhu je jednoznačně jeho velikost. Turecko čítá 82 mil. obyvatel, přičemž se rozrůstá o cca 1 mil obyvatel ročně. Navíc je stále geograficky blízko, vzorky do Istanbulu doručíte v řádu několika dnů, což v rámci exportu potravin hraje rovněž významnou roli. České firmy se svými produkty oslovují především místní distributory, kteří je dále distribuují do obchodních řetězců. Mějme na paměti, že tito distributoři nepůsobí pouze v Turecku, ale rovněž v dalších zemích MENA (Middle East and North Africa), takže Turecko slouží jako odrazový můstek pro další trhy,“ vyjmenovává výhodny místního trhu pro české společnosti Vladislav Polách, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.
České firmy loni vyvezly do Turecka zemědělské produkty a potraviny v celkové hodnotě 856 milionů korun, z čehož 643 milionů tvořil živý hovězí dobytek. Kávu, čaj a kakao do této země loni čeští výrobci dodali za 12 milionů korun, za letošních prvních osm měsíců už je to 14 milionů korun.

Převzato z https://www.e15.cz/byznys/potraviny/cesky-vyrobce-instantni-kavy-pronikl-na-turecky-trh-receptury-ladil-devet-mesicu-1363565?fbclid=IwAR1eDbRfDRDgUpXVFgGldZEBrSTqiW55Yjr1ZyAJrvc8ODjrKqGoRIvCK6I
Redakčně upravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

 

Pravidelné novinky e-mailem