České firmy zazářily na veletrhu Aquatherm na Ukrajině

Ve dnech 18. až 20. května 2021 proběhl na Ukrajině mezinárodní veletrh vytápění, ventilace a vodního hospodářství Aquatherm. Česká republika představila špičkové výrobce v národním stánku.

Aquatherm je jeden z nejvýznamnějších vodohospodářských veletrhů na Ukrajině s mezinárodní účastí. Letos se po roční pauze podařilo Ministerstvu průmyslu a obchodu a za podpory zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě zajistit společnou expozici a odborný workshop pro šestici českých firem – Česká vodárenská aliance, HP Trend, Presskan systém, VAPO, Wero Energy a WOMBAT.

Česká oficiální účast na veletrhu Aquatherm navázala na tradici úspěšných prezentací českých podniků na dřívějších ročnících. 

Čím české firmy zaujaly?
Ve většině ukrajinských obcí vodovodní a kanalizační infrastruktura trpí vysokým stupněm opotřebení, jelikož sítě byly proloženy ještě za dob Sovětského Svazu a během posledních desetiletí dochází pouze k nejnutnějším opravám na havarijních úsecích.

  • VAPO – ukrajinští inženýři městských podniků dobře znají těsnící vaky značky VAPO, které slouží k rychlému uzavření kanalizačního kanálu v případě havárie;
  • WOMBAT – stejně tak vyslovili místní odborníci zájem o bezvýkopové technologie společnosti WOMBAT pro prokládání kanalizačních kanálů;
  • Presskan systém – v případě realizace nových objektů poptávají místní developeři systémy tlakové kanalizace podle typu značky Presskan;
  • Wero Energy – ve většině ukrajinských obcí se sice stále nedoporučuje pít vodu z kohoutku kvůli nedostatečnému čištění, avšak Ukrajina se zavázala v rámci asociační dohody s EU splnit v nejbližších letech evropské požadavky na kvalitu pitné vody, proto místní stavební a projekční podniky projevily seriózní zájem o technologii úpravy vody od podniku Wero Energy;
  • HP Trend – její potrubní systémy z plastů pro rozvody teplé a studené vody jsou na Ukrajině velmi dobře známé. Firma využila účasti na veletrhu jak k osobním jednáním se svými stálými odběrateli, tak i pro získání nových obchodních kontaktů.

Vzhledem k epidemiologické situace podnikl pořadatel veletrhu řadu preventivních opatření. Například byla všem potenciálním návštěvníkům doporučena online registrace předem nebo pořadatel kontroloval počet lidí ve výstavním pavilonu, aby nebyl překročen limit jedné osoby na pět metrů čtverečních.

Letos se veletrhu zúčastnilo 225 podniků z Ukrajiny, Česka, Turecka, Německa, Číny, Itálie, Rakouska a Makedonie, přičemž národními pavilony se prezentovaly pouze dvě země – Česká republika a Německo.

Veletrh navštívilo přes 10 tisíc odborníků z celé země.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina.
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí
• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí