České inovativní firmy se představují v Bulharsku

Bulharsko je jednou ze zemí, kde budou mít světovou premiéru inovativní produkty vyvinuté v České republice. Jsou vyráběny na bázi nanotechnologií v oblasti medicíny a ekologie.

To vyšlo najevo během obchodního setkání v Plovdivu, kterého se zúčastnili zástupci diplomacie, administrativy a obchodu a jehož hostitelem byl honorární konzul České republiky ve městě Ivan Sokolov společně s představiteli ZÚ ČR a CzechTrade v Bulharsku Petrem Vávrou a Martinem Hlavničkou.

Ilustrační fotografie

Během několika měsíců bude v Sofii představen jedinečný model ochranné masky s nanočásticemi, který výrazně zvyšuje ochranu lidí před viry a je užitečný zejména pro zdravotnický personál. Oznámil to Petr Vávra, zástupce velvyslance České republiky v Sofii a první tajemník velvyslanectví. Mezi revoluční novinky patří také fasádní barva, která funguje jako filtr, který pohlcuje škodlivé emise do ovzduší a čistí jej, a také zařízení pro dezinfekci vozidel veřejné dopravy, které udržuje povrchy čisté celé dny. Kontakt zajistil zástupce agentury CzechTrade v Sofii Martin Hlavnička.

Ochrana životního prostředí je jednou z oblastí zvláště aktivní spolupráce. Už mluvíme o tom, jak uplatnit české zkušenosti v ekologické dopravě za účelem zlepšení kvality ovzduší ve městě, řekl místostarosta obce Plovdiv Todor Chonov. Dále oznámil, že se studuje model pro plynofikaci České republiky, kde 98 % obytných budov přešlo na zemní plyn.

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

Jedná se o součást expresních opatření, která obec Plovdiv přijímá poté, co byla odsouzena za znečištění ovzduší, povolená před mnoha lety, dodal místostarosta Chonov. Todor Kraevski připomněl, že česká společnost Simex pracuje v Bulharsku v oblasti elektrické dopravy již mnoho let a spolupracuje s EVN, aby dosáhla ekologičtějšího vytápění v Plovdivu.

Příkladem pečlivého přístupu investora k životnímu prostředí byla bulharská pobočka české společnosti BTL, která v Plovdivu vyrábí elektronická zdravotnická zařízení a vyváží je do více než 100 zemí a nyní ve městě staví novou továrnu. „Mnoho společností z České republiky již má zájem investovat v Bulharsku a aktivně jim pomáháme, protože to stojí za to,“ řekl manažer Georgi Petkov.

Zdroj: https://www.infobusiness.bcci.bg/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.

• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí