Zdroj: CzechTrade

Českým firmám se daří na estonské železnici

Čeští dodavatelé do železničního prostředí slaví v Pobaltí další úspěchy. Nejenže do konce roku 2023 Škoda Group dodá do Lotyšska 32 elektrických vlaků pro osobní dopravu v hodnotě přes 257 milionu eur, ale svou pozici dále posiluje i v Estonsku.

Škoda Group dodá v rámci opce na dodání elektrických jednotek estonskému dopravci Eesti Liinirongid (Elron) dalších 10 vlaků. Ve výrobě se už nachází první jednotka z této zakázky, která tak nyní čítá 16 vozidel. Produkce probíhá ve výrobním závodě v Ostravě.

Ilustrační fotografie | kaprik / Shutterstock.com

Smlouva s Elronem dosahuje celkové částky téměř 147 mil. eur. Dokončení dodávek prvních šesti vlaků je naplánováno na konec roku 2024. Jednotky jsou postaveny na platformě RegioPanter (vlaky v ČR a SR), která se využila i při návrhu vlaků do sousedního Lotyšska.

Další českou úspěšnou firmou v regionu je AŽD Praha. Ta zvítězila v tendru na 800 elektromechanických výhybkových přestavníků pro estonskou železniční síť AS Eesti Raudtee (Estonské železnice). Jako hlavní kontraktor bude zařízení dodávat na základě postupných objednávek po dobu čtyř let. Hodnota zakázky činí 6,1 milionu eur.

Předmětem tendru jsou zařízení typu PointSWing EP-642 a upevňovací soupravy pro čtyři různé výhybkové profily. Smlouva s Estonskými železnicemi byla podepsána v červnu 2022, kdy AŽD Praha dodala tři přepravníky k testům. Poté firma obdržela první objednávku na 148 zařízení.

Oběma firmám gratulujeme k jejich úspěchům na estonském trhu!

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko s působností pro celé Pobaltí.
Zdroj: ČIA NEWS

• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme