Čeští dodavatelé výrobků a technologií pro hromadnou dopravu, dobývací a důlní průmysl se prezentovali v Bulharsku

Ve dnech 14 až 16. září připravila zahraniční kancelář CzechTrade Bulharsko ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Sofii a Česko-bulharskou obchodní komorou v Praze podnikatelskou misi českých firem z oblasti dobývací a důlní techniky a hromadné dopravy do Bulharska.

České firmy měly jedinečnou příležitost prezentovat své výrobky a služby a tím si posílit existující kontakty nebo vytvořit nové, a to na úrovni státní a municipální administrativy i firem.

Ilustrační fotografie

Energetika, dobývací a důlní technika i hromadná doprava jak na celostátní, tak i městské úrovni patří ke klíčovým sektorům ČR v Bulharsku. Proto také zahraniční kanceláří agentury CzechTrade Bulharsko ve spolupráci s velvyslanectvím v Sofii a Česko-bulharskou obchodní komorou (ČBOK) v Praze připravila prezentaci českých firem v rámci podnikatelské mise.

Ačkoliv se kvůli aktuální epidemické situaci a platným omezením nepodařilo zorganizovat misi v plném plánovaném rozsahu, nakonec se díky osobní účasti zástupců ČBOK a firem Simex, ND LOR, UNEX a SOR Libchavy mohly české firmy náležitě představit a zároveň předat získané informace dalším českým subjektům, které na místním trhu působí nebo o tom uvažují a nemohly se zúčastnit.

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

Mise proběhla paralelně s výstavou MachTech v Sofii a sestávala ze tří samostatných bloků.

První den po zahájení výstavy MachTech se zástupci velvyslanectví, CzechTrade a firem odebrali do hnědouhelného dolu u městečka Stanyantsi v severozápadním Bulharsku. V těsné blízkosti hranic se Srbskem důl těží a následně dodává uhlí pro výrobu energie a tepla v tepelné elektrárně Bobov dol. Těžba probíhá i díky českým technologiím a strojům – kromě bagrů UNEX zde neocenitelnou roli hrají nákladní automobily TATRA.

Druhý den projektu strávili účastníci na jednáních v Sofii, kde se setkali s náměstkem primátorky města Sofie pro dopravu K. Krastevem, jednali s vedením dopravního podniku města Elektrotransport i státem vlastněných Bulharských státních drah – osobní přepravy. Mezi hlavní témata patřila dosavadní a budoucí spolupráce na poli městské hromadné dopravy (tramvaje, trolejbusy, elektrobusy, metro), železniční dopravy (lokomotivy, vagóny, náhradní díly), chystané investiční programy, strategie rozvoje, finanční otázky, poptávky po dodávkách výrobků i služeb.

Celodenní jednání zakončil koktejl pro pozvané zástupce státních institucí a firem v prostorách velvyslanectví v Sofii. Závěrečná část projektu se odehrála v druhém největším městě Plovdivu, kde se i za pomoci honorárního konzula ČR I. Sokolova podařilo připravit setkání se zástupci města – náměstkem primátora pro dopravu T. Čonovem, místních institucí a firem, s nimiž české firmy spolupracují, případně jejichž zástupci mají zájem o navázání kontaktů s Českem.

Zdroj: www.simex.bg
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí